Globalizacja sprzyja relacjom handlowym
Ciężko jest mówić cokolwiek o współczesnej gospodarce, zwłaszcza w jej międzynarodowym ujęciu, pomijając wątek globalizacji. Budzi ona spore kontrowersje w różnych środowiskach ideowych – zarówno tych ulokowanych po lewej, jak i prawej stronie.
Wspólny mianownik krytyki to tworzenie pod egidą globalizacji ośrodków decyzyjnych o światowym zasięgu, które układają według własnych potrzeb ekonomiczne i polityczne losy świata. Lewicowi krytycy zjawiska podnoszą również, że globalizacja odrzuca potrzebę pochylenia się nad losem człowieka, który radzi sobie słabiej od innych i zmusza go do uczestnictwa w wyścigu o pozycję.
Rozważań na ten temat jest wiele. Pewne jest natomiast to, że w ramach globalizacji bardzo dobrze ma się import oraz eksport.
Sprzedaż towarów poza granice kraju, jak też ściągnięcie ich nawet z bardzo dalekich stron jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ogromną liczbę transakcji można załatwić drogą elektroniczną, a potem tylko czekać na fizyczne pojawienie się produktów w kraju przeznaczenia.
lektor